היסטוריה של טנריף Historia de Tenerife

כיבושים, קרבות, מסורות, תנועות נודדות, התפרצויות וולקניות … ההיסטוריה של טנריף מלא אירועים ודמויות של רלוונטיות רבה עניין. לדעת את המורשת ההיסטורית של האי חיוני כדי להבין את המציאות הנוכחית שלה, כמו גם את התרבות של טנריף ואת אופיו של העם שלו.

El ataque de Nelson a Tenerife

ב -25 ביולי 1797 ניסה האדמירל האחורי הבריטי, הורסיו נלסון, לרדת בסנטה קרוז דה טנריף עם קבוצה של 900 איש והכוונה לתפוס את האי, לאחר שני ניסיונות כושלים שהתרחשו בימים קודמים. באותו זמן ספרד היה ברית עם צרפת נגד אנגליה, ולכן החיילים התיישבו טנריף התחזק על ידי ניתוק של הצבא הצרפתי בפיקודו של גנרל אנטוניו גוטיירז. אף על פי שכמה אנגלים הצליחו לרדת, הם הובסו ברחובות העיר בעוד התותחים יורים לעבר הספינות מן הקרקע. לבסוף חיילים בריטיים מובסים הורסיו נלסון נפצע בזרוע בעת שניסה להגיע קרקע: ההתקפה מסתיימת הסכם שאפשר הבריטים לחזור ספינותיהם עם נשקם תחת הבטחה שלא לתקוף כל האיים .

התקפות הפיראטים שנגרמו על ידי האיים אילצו את הארכיפלג להפוך למיליטרי והעיירות והכפרים היו מוסתרים מן הנוף הנשקף מהחוף. רבים מהתקפות אלה נבעו מפעולות חשאיות בין כנריות לפיראטים, כפי שקרה בסחר החשאתי בין הסקירי האנגלי והוקין לבין משפחת פונטה.

El auge del turismo

האקלים הנעים והטמפרטורה הקלה של הים הובילו טנריף להתחיל לקבל תיירים מאז בעשורים האחרונים של המאה ה -19. עד אז, אלפי אנשים עם בעיות בריאות באו מאירופה להתאושש ראומטיים, עור ומחלות בדרכי הנשימה מנצלים את הטוהר של הסביבה האטלנטי קנריאס ואת היתרונות של המים שלה. אמנם בעבר זה היה היעד של חוקרים, בוטנאים וגיאולוגים, טנריף ובכך מתחיל להיות יעד החג החשוב כי הוא היום.

בשנת 1886, מלון החברה ו Sanatorium del Valle de La Orotava, אשר ניהל את אורטבה גרנד מלון סנטוריום, נוסדה בפוארטו דה לה קרוז. כמה שנים מאוחר יותר מבנים אחרים המוקדש לינה ונוחות של המבקרים בצפון טנריף נבנו, שהפך ההצעה הראשונה במלון בארכיפלג.

משנות השישים של המאה העשרים החלה טנריף לקבל תיירים המעוניינים לנוח וליהנות מהשמש ומהים. שים לב את היופי הטבעי של הפסגות של האי ואת המורשת ההסטורית המדהימה של העיירות והכפרים שלהם משלים מודל תיירות ברור זו של שמש וחול, ולכן החשיבות של טנריף כחג מגדילת שנה אחרת שנה. כבר בשנות ה -80 התיירות שהוא גדל בדרום האי סביב מרכזים חשובים כגון לוס Cristianos, Playa de las Americas או קוסטה אדחה. בנוסף, הפארק הלאומי טיידה הוא הפארק הלאומי השני שביקר ביותר בעולם.

בין התיירים המהוללים ביותר שבקרו טנריף סופר בריטי אגתה כריסטי, ששהו פוארטו דה לה קרוז בשנת 1927. העיר טנריף הזה גמר לכתוב שניים מהרומנים הפופולריים ביותר שלו, "הרכבת הכחולה" ו- "היא מר קווין המסתורי". ובשנת 1959 הגיע ל סנטה קרוז יאכטה מפוארת כי עזב מרוקו ואריסטו Onnasis נסיעה עם אשתו ווינסטון צ'רצ'יל, אשר עד אז כבר ריצה 85 שנים. ג'ורג 'האריסון, רינגו סטאר ופול מקרטני גם נח טנריף לאחר צאת אלבומו הראשון שלו בשנת 1963, אשר הלך מעיניו בקרב מבקרים זרים אחרים ונהנו החג האחרון שלהם הרחק שומרי ראש, אוהדים ועיתונאים.

El inicio de la conquista de Canarias

הן הומר והן הסיודס דיברו בכתבים שלהם על כמה איים הממוקמים מעבר למצרי גיברלטר, שאותם כינו "הספרידים". הם נחשבו לגן עדן ארצי, וזו אולי אחת מההתייחסויות הראשונות לקיומה של הארכיפלג הקנרי בימי קדם. אחת העדויות המהימנות הראשונות על האיים אנו חייבים לפליני, שבמאה הראשונה מספרת לנו על מסע שנשלח על ידי המלך היורי מאובה, שממנו לקחו אותו כמזכרת להרפתקה, כלבים ענקיים מהם שם הארכיפלג נגזר: האיים הקנריים, יכולים o מקלות. השערות מסוימות מציינות, בנוסף, שהפיניקים והרומאים, שהובילו את האינטרסים המסחריים שלהם, הגיעו לאיים הקנריים בנסיעות חיפוש שונות.

הקשר עם האיים הקנריים חודשה במאה הארבע-עשרה, עם ביקורו של לנסלוטו מאלוצ'לו באי לאנזארוטה, שלדעתו נתנו את השם. הנסיך לואיס דה לה סרדה השיג בשנת 1344 פר שהונפק על ידי האפיפיור קלמנט השישי, אשר העניק את האדון של איי Fortunate, יחד עם השם של הנסיך של Fortune. כסקרנות, יש לציין כי אציל צרפתי זה לעולם לא יוכל לנסוע לאיים הקנריים.

לאחר גישות ביישניות אלה לארכיפלג, הושק מבצע צבאי במטרה לכבוש את האיים הקנריים. כיבוש זה נמשך כמעט מאה, מאז ב 1402 ז'אן דה Bethencourt הגיע Lanzarote עד לסיום התהליך הקולוניאלי יושלם ב 1496. ההתנגדות החזקה הציעה כמה איים, מיעוט משאבים הכספיים על ידי הכובשים וחוסר העושר באיים הקנריים שהניעו את הנווטים האירופיים היו חלק מהסיבות לכך שתקופה זו של ההיסטוריה של האיים הקנריים נמשכה מספר עשורים. נורמן ז'אן דה Bethencourt ושותף Gadifer Salle כרתו ברית עם הילידים של Lanzarote, שנקרא מג'וס, זמן קצר לאחר שהגיע על האי ב 1402 ואז הכובש בקש להגנה על הכתר של קסטיליה, כך שהאי היה תחת ריבונותו. כך קרה גם עם פוארטוונטורה ואל הירו, שתושביה נכנעו משום שהאנשים כבר נענשו מאוד בפלישות קודמות.

La conquista de Tenerife

המתקדם אלונסו פרננדז דה לוגו החל את כיבוש טנריף ב -1 במאי 1494 לאחר כמה ניסיונות כושלים. טנריף היה האי היחיד שלא נכבש על ידי אז, לאחר פרננדס דה לוגו עצמו ביים את ההתיישבות של גראן קנריה לה פלמה. המלכים הקתולים עצמם קידמו את המערכה הזאת שנמשכה שנתיים והחלה עם הנחיתה של הקסטיליאנים על חוף סנטה קרוז דה טנריף, קרוב מאוד למרכז ההיסטורי של העיר. עד אז היה האי מחולק לתשע ממלכות שנשלטו על ידי המנסים: ארבעה מהם הסכימו עם הכובשים, אבל אחרים התנגדו. המשלחת הקסטיליאנית כללה כמה מאות אנשים, כולל ספרדים ואיים קנריים מאיים אחרים, ומהרגע הראשון הם הקימו את הבריתות הידידותיות האלה עם מה שמכונה ממלכות השלום: גוימר, אדג'ה, אבונה ואנאגה. מחנות La Laguna דה Aguere, במקום כי מאז קיבל את השם של גרייס, הם נפגשו עם מנהיג ממלכות המלחמה, Bencomo. בהינתן הדרישה להגשת האדלנטאדו, השיב בנקומו, כי אם יבוא בשלום, יתקבל בברכה, ושאחרת יעזוב את האי או שיילחם.

בהתעלמות מאזהרתו של מנהיג גואנצ'ה, הספרדים הלכו לעמק לה אורוטבה בחיפוש אחר בקר. עם שובם, הם היו מארב מובס על ידי הילידים בקרב ידועה של הערוץ Acentejo. זה הסיע את הכובשים בחזרה לגראן קנריה, אם כי חזרו ב- 1495 ואילצו את עצמם בכוח לאחר שהביסו את אנשי גואנצ'ה בקרבות לה-גונה ולו ויקטוריה דה אנסח'ו. מגפה של מגיפה שהשפיעה על אוכלוסיית גואנצ'ה הפחיתה במידה ניכרת את האוכלוסייה הילידית. לבסוף בפברואר 1496, האי טנריף הפך לחלק של הכתר של קסטיליה. רבים מתושביה הפכו לעבדים, למרות שבשנת 1434 האפיפיור אוג'ניו הרביעי אסר על סחר העבדים עם תושבי האיים הקנריים. הפעולות האחרונות של הכיבוש היו מוגבלות להרוס את ההתנגדות הקטנה שנותרה טנריף, כדי ללכוד עבדים ולאסוף בקר. בשנת 1511 הוצא השחרור של גואנצ'ה השבוי.

La emigración a América

איום הרעב וההבטחה לחיים טובים יותר לעם שלהם מציינים את ההיסטוריה של אותם קנריים אשר נאלצו, מאז המאה השמונה-עשרה, לחפש עתיד מבטיח יותר באמריקה. כבר בשנת 1726 קבוצה של משפחות האי הקימו מונטווידאו, זמן קצר לאחר מכן, אחרים הקנריים הגיעו לסן אנטוניו, בטקסס. הנמלים הקנריים היו באופן מסורתי הקשר בין אירופה לאמריקה, מה שגרם כי מן האיים תמיד להסתכל עם תקווה לעבר היבשת החדשה.

ההגירה, הן המשפטית והן החשאית, נמשכה עד שנות השישים של המאה העשרים, לאחר היעדים העיקריים בוונצואלה, הידועה גם בחיבה בשם "האי השמיני" וקובה. מדינות רבות באמריקה הלטינית נזקקו לעבודה חקלאית כדי לאכלס את אזורי הבתולה, אם כי בקובה היה האינטרס העיקרי להחליף עבדים עם עובדים ממוצא אירופי. האמונה באיים הקנריים, שחברים וקרובים שהיגרו, התעשרו ושהם ישובו כ"אינדיאנים עשירים" הוא זרז חשוב לתנועות הנדידות האלה.

Las erupciones volcánicas

למרות המקור הוולקני של האיים הקנריים, הפעילות הוולקנית בעלת ההיסטוריה ההיסטורית קצרה. בשנת 1492 כתב קריסטובל קולון כמה הערות ביומנו על התפרצות וולקנית שהתרחשה בטנריף ושהבחין באונייתו בדרכו דרך האיים הקנריים. המיוחסים באופן מסורתי להרים הריונטאדה וההרים השחורים, יש היפותזה המצביעה על כך שהתפרצות זו עלולה לקרות בטיידה. ההתפרצות בו זמנית של הרי געש Siete Fuentes, Fasnia ו Arafo בשנת 1704 היה הראשון שהוקלט. שנתיים לאחר מכן, בשנת 1706, החשוב ביותר של המאות האחרונות התרחש: הר הגעש Trevejo קברו את העיר ואת הנמל החשוב של Garachico, אשר היה המרכז המסחרי של האי באותה עת, לאחר ארבעים יום לגרש לבה ו חומר וולקני לאחר אסון זה, המרכז המסחרי של טנריף עובר סנטה קרוז, אשר באותה עת היה כפר דייגים קטן. רבים מן המבנים ששרדו את ההתפרצות עדיין ניתן לבקר בגאראצ'יקו, כולל מנזרים ובתי מגורים מפוארים בעלי חשיבות היסטורית.

ב- 9 ביוני 1798 פרצה הר הגעש צ'אמורה בקנאדס דל טיידה, שבו נפתחו תשעה פיות, שהביאו ליציקת חומרים מגנטיים שחורים, שניתן להבחין בהם בקנאדות דל טיידה. בשנת 1909, ההתפרצות הר געש האחרון של האי טנריף התקיים, אשר בוצע על ידי הר הגעש Chinyero, בעירייה של סנטיאגו דל טידה ללא צורך להצטער על כל קורבן תמותה.

 

Tenerife como capital de Canarias

בשנת 1833 האיים הקנריים באו להיחשב מחוז ייחודי עם הון בסנטה קרוז דה טנריף, אם כי סן Cristóbal דה לה לגונה היה הבירה הראשונה של האי ולאס פאלמאס דה גראן Canaria גם ביקש להשיג את התואר הזה. העובדה שחלק מהמוסדות הצבאיים הגדולים ביותר של הארכיפלג היו בסנטה קרוז דה טנריף והשפעתם של כמה פוליטיקאים כמו ז'וזה מרפי ומיד היו המפתח להשגת בירת האיים. באמצע המאה התשע עשרה התיישב סנטה קרוז דה טנריף כאחת הנמלים החשובים ביותר באיים הקנריים, במיוחד כנמל של שיחת אספקה ​​על המעברים בין אירופה לאמריקה.

כיום, ומאז 1927, הקהילה האוטונומית של האיים הקנריים מחולקת למחוזות של סנטה קרוז דה טנריף ולאס פאלמאס, אשר חולקים את ההון שלהם. ארגון חדש זה, שנותר עד היום, מרכך את היריבות שהתקיימה בין שתי הערים מאז 1833.